Dyson PencilVac SV50 Vacuum Cleaner Black
Dyson
Each new Dyson product range includes special attachments and accessories. Please contact our stores for the most up-to-date and accurate information.
SKU :
DYSON0082TANGLE-FREE BUSHING with Fluffycones Slimmest ² Smooth cleaning in all directions. ?
Dyson technology brought to the thinnest vacuum cleaner The body is just 1.5 inches (3.8 cm) in diameter and is large enough to fit easily in your hand
[Moves in all directions] Equipped with 4 conical brushes that rotate in both directions with motor power. It moves in all directions and sucks up debris from all angles.
[Thinnest², Lightest and Powerful] Equipped with the smallest and fastest Hyperdymium 140k engine in history. It turns large debris into fine dust at up to 140,000 revolutions per minute.
(Check flashing left side) Angled light illuminates fine dust, revealing invisible dust in 2 places. The front LED can clean dust and ensure the back LED is cleaned properly.
(Disposal of powder that does not slide upward) Powder does not remain suspended in the air as the new syringe system releases compressed debris
It absorbs fresh air. Provides consistent suction power. The linear dust separation system captures 99.99% of fine particles as small as 0.3 microns and discharges clean air. It also provides the same suction power without a cyclone.
**Each new line of Dyson products includes special nozzles and accessories. Please contact our stores to access the most up-to-date and accurate information.**
| Brand | Dyson |
| Motor Power | Hyperdymium™ 140,000 RPM (28mm) |
| Suction Power | 55 AW |
| Battery Capacity | 4-Cell Li-ion / 2430 mAh |
| Run Time | Up to 30 min |
| Dust Capacity | 80 ml (compressed) |
| Filter Type | 2-Stage Linear Separation (99.99%) |
| Speed Modes | 3 Modes (Eco / Mid / Boost) |
| Charging Time | Approx. 3.5 hours |