Asus VivoBook 16 F1605VA – 16-Inch WUXGA, Intel Core i7-1355U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
The Asus VivoBook 16 F1605VA features a 16-inch WUXGA (1920×1200) display with the Intel Core i7-1355U 13th Gen processor, 16 GB of RAM, and a 512 GB SSD. The WUXGA 16:10 aspect ratio display provides extra vertical screen space compared to standard 16:9 panels, improving productivity for documents and web browsing.
Key Specifications- Display: 16-inch WUXGA (1920×1200) – 16:10 aspect ratio
- Processor: Intel Core i7-1355U (13th Gen)
- RAM: 16 GB
- Storage: 512 GB SSD
- Model: F1605VA-WS74
| Brand | Asus |
| RAM | 16 GB |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Processor | i7 |
| Laptop screen | 16" |
| Battery Capacity | ~42 Wh Li-Ion |
| Display Type | WUXGA IPS / Anti-Glare |
| Graphic Card | Intel Iris Xe Graphics |